Drobilica otpada često ostaju zanemareni jer su skriveni ispod sudopera i ne zahtevaju složeno održavanje. Međutim, potrebno je redovno ih čistiti. Mnogi ne znaju, ali drobilica treba čistiti jednom nedeljno kako bi se izbegli neprijatni mirisi i taloženje koje može dovesti do pojave štetočina. Ako retko koristite drobilica otpada, možete ga čistiti ređe, na svake nekoliko nedelja.
Čišćenje gumenih delova
Počnite s najdostupnijim spoljnim delom: gumenim razdvajačem. Na njemu, kao i oko njega i odmah iza njega, može se nakupiti sluz koja se relativno lako uklanja. Za to možete koristiti sunđer ili četkicu za zube i bilo koje sredstvo za čišćenje. Radi bezbednosti, isključite uređaj pre čišćenja.
Čišćenje unutrašnjeg dela drobilica otpada
Isti tip zagađenja može se pojaviti i unutar mlinara za otpad. Za njihovo uklanjanje možete koristiti jedan od sledećih načina:
Korišćenje specijalnih sredstava za čišćenje
Najjednostavnija i najdostupnija opcija. Dovoljno je samo slediti uputstva proizvođača. Nažalost, u nekim zemljama, kao što je Rusija, ova opcija nije uvek dostupna jer mlinari za otpad nisu toliko popularni kao u Evropi ili SAD, pa potrebnih sredstava može nedostajati.
Soda bikarbona i sirće
Jednostavan način, dostupan u svakom domu.
Sipajte pola šolje sode bikarbone u mlinar i ostavite je da stoji najmanje 15 minuta (idealno – sat vremena).
Dodajte 1 šolju sirćeta. Sačekajte još 15 minuta ili dok se ne zaustavi šuštanje. Nakon toga uključite vodu na 30 sekundi. Usmerite mlaz ne direktno u odvod, već pored njega, kako biste izbegli prskanje.
Takođe možete dodati koru limuna, kako biste osvežili miris. Samo uključite mlinar i pustite ga da potpuno usitni koru.
Led, so, soda bikarbona i limun
Optimalna opcija. Led razbija naslage na lopaticama, a so uklanja talog na zidovima i dnu drobilice. Limun i soda bikarbona deluju kao osveživač vazduha.
Potrebno vam je 4 šolje leda i šaka soli. Uključite slab mlaz vode, uključite drobilica i postepeno dodajte led sa solju. Ne radite to golim rukama! Bolje koristiti, na primer, kašiku. Kada potrošite sav led, zatvorite vodu i isključite drobilica.
Sada stavite nekoliko kašika (ili 1/4 šolje) sode bikarbone u drobilice, a zatim dodajte polovinu limuna, limete ili drugog citrusa. Uključite ravnomeran tok hladne vode i ponovo pokrenite mlinar dok limun potpuno ne nestane.
Savet: Možete pojednostaviti održavanje mlinara ako prethodno pripremite led: naseckajte led i dodajte ga u posudu za led. Na taj način ćete spojiti dva koraka u jedan. Takođe možete koristiti sirće umesto vode pri pripremi leda i ubaciti par kockica u mlinar kako biste ga brzo osvežili.
Zaključak
Dakle, razmotrili smo tri načina čišćenja drobilica otpada. Možete koristiti bilo koji od njih ili ih kombinovati. Najvažnije je redovno čišćenje kako biste izbegli neprijatne mirise.
Pročitajte takođe: Kako odabrati drobilice otpada