Dubinsko pranje nameštaja je specijalizovana procedura dubinskog čišćenja koja omogućava uklanjanje prljavštine, mikroba, prašine i mrlja nakupljenih kako na površini, tako i unutar tapacirunga nameštaja. Uobičajeno čišćenje pomoću kućnog usisivača nije u stanju da se izbori sa duboko ukorenjenom prljavštinom niti da uništi mikroorganizme, kao što su grinje i bakterije, koji mogu izazvati alergijske reakcije i bolesti. Redovno dubinsko pranje pomaže da se produži vek trajanja nameštaja, očuva njegov izgled i održava zdrava atmosfera u domu.
Zašto je važno obavljati dubinsko pranje nameštaja?
Vremenom, bilo koji nameštaj je podložan prljanju — na njegovoj površini mogu se pojaviti mrlje od hrane i pića, prašina, dlake kućnih ljubimaca, dok se u punjenju nameštaja množe grinje. Posebno je važno obavljati dubinsko pranje u domovima gde žive osobe sklone alergijama, mala deca ili kućni ljubimci, jer to omogućava uklanjanje alergena i mikroba koji mogu biti opasni po zdravlje.
Dubinsko pranje vraća nameštaju njegov prvobitni izgled. Vremenom, tapacirung može izbledeti, zaprljati se, a pokušaji samostalnog uklanjanja mrlja često dovode do pogoršanja stanja tkanine. Profesionalno dubinsko pranje efikasno rešava ove probleme, vraćajući nameštaju svež izgled.
Kako se obavlja dubinsko pranje nameštaja?
Procedura dubinskog pranja nameštaja uključuje nekoliko faza:
- Procena stanja nameštaja. Stručnjak pregleda komad nameštaja kako bi utvrdio stepen prljavštine i tip mrlja. Važno je odabrati odgovarajuća sredstva za čišćenje u zavisnosti od vrste tkanine i prljavštine.
- Nanošenje sredstava za čišćenje. Na nameštaj se prska specijalni hemijski sastav koji prodire duboko u tapacirung, rastvarajući nečistoće.
- Dubinsko čišćenje. Nakon obrade, sredstvo za čišćenje se, zajedno sa prljavštinom i prašinom, uklanja uz pomoć snažnog ekstraktora, koji čisti ne samo površinu već i punjenje nameštaja.
- Sušenje. Da bi se izbegla pojava buđi i neprijatnih mirisa, nakon dubinskog pranja nameštaj se suši pomoću snažnog fen aparata. Važno je da nameštaj bude potpuno suv pre nego što se ponovo koristi.
Stručnjaci takođe mogu ponuditi antibakterijsku obradu radi uništavanja mikroba, što je posebno važno u prostorijama sa velikom frekvencijom ljudi ili nakon infektivnih bolesti.
Koliko često obavljati dubinsko pranje nameštaja?
Preporučuje se da se profesionalno dubinsko pranje tapaciranog nameštaja obavi barem jednom godišnje. Ako se nameštaj koristi intenzivno, na primer, u kući sa decom ili kućnim ljubimcima, dubinsko pranje treba obavljati svakih 6 meseci. Ovakva redovna briga omogućava da se nameštaj održava u odličnom stanju, sprečava njegovo habanje i produžava vek trajanja.
Preporuke za negu nameštaja nakon dubinskog pranja
Nakon završetka postupka važno je pridržavati se nekoliko preporuka:
- Sačekajte da se nameštaj potpuno osuši pre nego što ga ponovo koristite. To obično traje od 1 do 12 sati, u zavisnosti od materijala i metode čišćenja.
- Provetrite prostoriju kako biste ubrzali proces sušenja.
- Redovno uklanjajte prašinu sa nameštaja pomoću mekane krpe ili četke.
- Izbegavajte samostalno uklanjanje mrlja. U slučaju ponovnog prljanja, bolje je obratiti se profesionalcima kako ne biste oštetili tkaninu i ostavili tragove.
Zaključak
Dubinsko pranje nameštaja je neophodna mera za održavanje čistoće i zdravlja u domu. Ono pomaže da se uklone dubinske nečistoće koje mogu izazvati alergije i druge bolesti, kao i da se produži vek trajanja nameštaja. Da bi vaš nameštaj dugo izgledao lepo i bio udoban, preporučuje se redovno obavljanje dubinskog pranja i pridržavanje jednostavnih pravila za negu.