Trakasti svetiljci se široko koriste u privatnim stanovima i kućama od kraja prošlog veka. Oni predstavljaju jedinstvenu kombinaciju praktičnosti i stila, koja im omogućava da ostanu aktuelni i danas.
Kako su uređeni trakasti svetiljci
Tehnički, trakasti svetiljci se sastoje od šine i osvetljajnih uređaja. Šina ima tri funkcije: na njoj se mogu postaviti svetiljke, kroz nju se vrši napajanje i upravljanje. Osvetljajni uređaji mogu biti različiti: od tačkastih reflektora, do visećih lampi i linijskih svetiljki.
Vrste montaže šina
- Nadgradne: Najčešća opcija – šina se pričvršćuje na plafon ili zid pomoću šrafova.
- Viseće: Koristi se u prostorijama sa visokim plafonima, kada je potrebno postaviti izvore svetla niže.
- Ugradne: Šina se montira unutar zida ili plafona i postaje „nevidljiva“. Ovo rešenje se smatra stilskim, ali lišava trakaste svetiljke nekih prednosti (o tome u nastavku).
Krepovanje na šini može biti mehaničko ili magnetsko. Razlike u načinu krepovanja su uglavnom estetske. Međutim, krepovanje je usko povezano sa sistemom upravljanja svetlom. Dok klasični šinovodi mogu imati od 1 do 3 faze upravljanja, svetiljke za magnetsko krepovanje češće koriste DALI protokol, koji omogućava mnogo više slobode i opcija za podešavanje.
Prednosti i nedostaci trakastih svetiljki.
Prednost: Jednostavnost montaže
Dovoljno je jednostavno pričvrstiti šinu na plafon i priključiti je na struju s jednog kraja. Šina ne mora nužno biti ravna; pomoću uglova možete postaviti njene delove kako god želite, u zavisnosti od vaših potreba. Štaviše, uz minimalne radove, šinu možete montirati na drugačiji način, ukloniti nepotrebne delove i dodati nove. Očigledno, ovo ne važi za ugradne šinovode.
Ovakva fleksibilnost omogućava, na primer, postavljanje svetla po celom prostoru bez postavljanja kablova po celom plafonu. Trakasti svetiljci su idealno rešenje za renovacije u starim stanovima: možete koristiti kablove za jednu centralnu lusteru da napajate šinu i obezbedite ravnomerno i kvalitetno osvetljenje čak i u velikim prostorijama.
Prednost: Mobilnost
Već smo malo dotakli ovu tačku. Zahvaljujući mogućnosti postavljanja svetiljki bilo gde na šini, kao i nezavisnom upravljanju, postoji mogućnost prilagođavanja svetla vašim trenutnim potrebama bez složenih elektrotehničkih radova.
Ako odlučite da pomerite trpezarijski sto za pola metra u stranu, jednostavno možete pomeriti svetiljku na traci. Sa klasičnim visećim svetiljkama takav trik nije moguć, i umesto stvaranja prijatnog večernjeg osvetljenja, one će povremeno udarati nekoga po glavi, a njihovo postavljanje negde iznad ivice stola će postati dodatni izvor iritacije.
Prednost: Širok asortiman
Trakasti svetiljci nisu samo reflektori koje možete naći u prodavnicama. Na traci se mogu postaviti i male viseće lampe, kao i svetiljke koje daju mekano rasuto svetlo. Postoje modeli različitih stilova. Iako se trakasto osvetljenje češće koristi u modernim enterijerima ili enterijerima u stilu lofta, moguće je pronaći odgovarajuće opcije i za prostore uređene u klasičnom stilu.
Nedostatak: Cena
Trakasti svetiljci obično koštaju više nego ugradni ili nadgradni uređaji sa sličnim dizajnom i karakteristikama od istog proizvođača. Zato, ako je cena ključni faktor, svakako obavite kompletnu procenu rešenja. Moguće je da će dodatni trošak za svetiljke nadmašiti uštedu na radovima za montažu.
Nedostatak: Ograničen izbor
Iako smo ranije naveli širok asortiman kao prednost, izbor trakastih svetiljki ipak je manji u poređenju sa modelima klasičnog postavljanja. Na tržištu postoji veliki izbor modela, ali je on i dalje ograničeniji. Takođe, dok možete lako kombinovati modele svetiljki različitih proizvođača u okviru jednog prostora, na šinovod možete postaviti samo svetiljke koje su namenjene za njega. Izbor je sužen ne samo na jednog proizvođača, već i na ograničen broj modela iz asortimana tog proizvođača.
Zbog toga, izboru proizvođača i trakaste sistema treba pristupiti vrlo pažljivo. Uverite se da u modelnom opsegu postoje svi potrebni varijanti za vas.
Nedostatak: Zloupotreba fleksibilnosti
Neočigledan, ali često prisutan nedostatak. Nažalost, fleksibilnost koju pružaju trakasti svetiljci može biti zavaravajuća. Samo u vrlo retkim slučajevima možete računati na to da će se kvalitetno osvetljenje postići jednostavnim postavljanjem trake po plafonu duž zidova. Ovo rešenje se često sreće u dizajnerskim projektima i podrazumeva da će kupac uvek moći da dokupi potrebne osvetljajne uređaje i prilagodi osvetljenje svojim potrebama.
Izbor osvetljajnih uređaja za trake je prilično ograničen. Zbog toga neke zadatke nije moguće rešiti samo uz njihovu pomoć ili će to biti moguće uz značajnu preplatu.
Na primer, za rasuto svetlo duž kuhinjske radne površine sasvim je dovoljan relativno jeftin ugradni linearni svetiljka u plafonu. Ovo je mnogo jeftinije i jednostavnije nego montaža šine i postavljanje skupljih linearnih svetiljki na nju. Vrlo je malo verovatno da ćete uskoro odlučiti da premestite kuhinju, pa stoga fleksibilnost koju pružaju trake nije potrebna.
Isto tako, svetiljke postavljene na traci neće pružiti kvalitetno osvetljenje radne površine: budući da se nalaze dalje od zida, imaju nepovoljniji ugao osvetljenja u poređenju sa LED trakom postavljenom ispod visećih kuhinjskih ormarića ili ugradnim reflektorima sa malim uglom rasipanja postavljenim na plafonu tačno iznad radne površine (ako nema visećih ormarića).
Trakasti svetiljci su rešenje provereno vremenom, sa svojim prednostima i nedostacima. S jedne strane, oni pružaju visok stepen fleksibilnosti pri izboru osvetljenja. S druge strane, njihove mogućnosti nisu neograničene i prisustvo šinovoda vas neće osloboditi potrebe za pažljivim planiranjem projekta osvetljenja prostora.