Unutrašnji konvektori su prva stvar koja pada na pamet kada se govori o grejanju za panoramske prozore. I jasno je zašto!
- Konvektori ne zaklanjaju pogled, formirajući jedinstvenu liniju sa podom.
- Oni imaju idealno mesto: direktno ispod prozora, gde je njihov rad najefikasniji.
- Pritom se štedi prostor: iako se ne preporučuje postavljanje nameštaja na rešetke, mogućnost prilaska prozoru ostaje.
- Većina proizvođača može ponuditi konvektore ugaonog ili zaobljenog oblika, koji prate složeni kontur prozora.
- Za povećanje snage, mogu se instalirati konvektori sa prisilnom konvekcijom.
Na šta obratiti pažnju pri odabiru bilo kog konvektora
- Prvo što je potrebno utvrditi je dostupna visina za konvektore. Uobičajeni konvektor ima visinu od 9-11 cm. Postoje i pljosnati modeli visine 4-5 cm, ali oni imaju nižu snagu, a ako su opremljeni ventilatorima, rade prilično bučno.
- Pri izboru proizvođača ili modela konvektora, obratite pažnju na to koje rešetke proizvođač može ponuditi. Da li će se uklopiti u vaš enterijer po dizajnu.
- Ako će se po konvektoru često hodati, prednost treba dati rešetkama od anodizovanog aluminijuma.
- Proverite takođe boju kutije. Poželjno je da bude ofarbana u crnu boju, kako se unutrašnji deo ne bi video kroz rešetku i narušavao izgled. Čelična neofarbana kutija će davati neprijatan odsjaj.
Poprečne ili uzdužne rešetke
Pri izboru dekorativne rešetke za konvektor, razmotrite mogućnost postavljanja čvrste uzdužne rešetke umesto rolnene poprečne.
Uzdužne rešetke nisu dostupne za sve modele, ne mogu se smotati u kompaktni roln i zahtevaju da konvektor bude pravilno postavljen i maksimalno pravilnog oblika.
Ipak, uzdužne rešetke vredi razmotriti zbog njihovog harmoničnijeg uklapanja sa prozorima ispred kojih su postavljene – zahvaljujući paralelnom rasporedu prutića.
Na šta obratiti pažnju pri izboru konvektora sa prisilnom konvekcijom
- Proverite nivo buke ventilatora. Ako je moguće, poslušajte njihov rad uživo na različitim brzinama kako biste razumeli koliko vam buka može smetati.
- Proverite na kojem naponu rade ventilatori. To može biti ili 220 V, ili 12 / 24 V. U drugom slučaju, potrebno je dodatno nabaviti transformator. Njegovu snagu će vam odrediti na osnovu broja i snage konvektora u stanu. Neki modeli već imaju ugrađene transformatore i ne zahtevaju dodatne troškove.
- Proverite koji sistem upravljanja dolazi u kompletu sa konvektorima. Ventilatori se obično regulišu ili stepenasto (prva, druga i treća brzina, na primer) ili kontinuirano. Kontinuirana regulacija je poželjnija jer omogućava udobniji i ekonomičniji rad ventilatora.
Na šta obratiti pažnju pri montaži konvektora
- Obavezno se dogovorite sa izvođačem radova kada će se vršiti montaža konvektora. Što kasnije bude montiran, to je manja šansa da se ošteti tokom radova. Montirani konvektor treba zaštititi kako bi se sprečilo nakupljanje građevinske prljavštine. Rešetka se postavlja nakon završetka radova.
- U zavisnosti od vrste podne obloge, konvektor može biti montiran u ravni sa podom. Na primer, ako se koristi pločica ili bilo koja lepljiva vrsta obloge. Za „plutajuće“ podove potrebno je ostaviti razmak između poda i konvektora, koji se zatim zatvara posebnim rubom. Takav konvektor će već stršiti iznad poda.
- Ako je moguće, povežite izmjenjivač toplote konvektora na cevi preko fleksibilnog spoja. Tada ćete imati mogućnost da ga podignete tokom redovnog čišćenja. To će značajno olakšati čišćenje kutije konvektora od prašine i učiniti vazduh u vašem domu čistijim.