Kako odabrati drobilice otpada

Drobilica otpada postaju sve popularniji u Rusiji. S jedne strane, oni čine život mnogo udobnijim, momentalno oslobađajući kuću od ostataka hrane, neželjenih mirisa, insekata i dodatnih odlazaka do kante za smeće ili kontejnera. S druge strane, oni takođe brinu o životnoj sredini: melju pokvareno meso, riblje kosti, kore od povrća itd. i šalju ih u kanalizaciju do postrojenja za prečišćavanje (ako nemate septičku jamu), što je mnogo ekološkije od slanja na deponiju gde će se postepeno razgrađivati, ispuštajući staklene gasove.

Na tržištu postoji mnogo proizvođača i još više različitih modela koji se razlikuju kako po ceni, tako i po tehničkim karakteristikama. U ovom članku ćemo razmotriti na šta treba obratiti pažnju pri izboru mlinara za otpad za vaš dom.

Drobilica otpada

Pre kupovine drobilica otpada

Pre nego što odaberete drobilica otpada, odgovorite sebi na sledeća tri pitanja:

Da li su kanalizacione cevi u mom domu pogodne za njega?

Ostaci hrane možda neće izazivati probleme u novoj kući sa glatkim plastičnim cevima, ali rizik od začepljenja znatno raste ako imate stare, liveno-gvozdene cevi. Opšte pravilo glasi: ako se vaše cevi često začepljuju, moguće je da ovaj kućni aparat nije za vas.

Da li će moj sistem za prečišćavanje izdržati?

Ako kupujete mlinar za vikendicu gde se koristi septička jama, konsultujte se sa odgovarajućim stručnjakom po ovom pitanju. Možda će biti potrebno povećati kapacitet sistema za prečišćavanje ili češće obavljati njegovo održavanje.

Da li ima mesta ispod sudopere?

Uverite se da imate dovoljno prostora ispod sudopere. Ako se tamo nalazi kanta za smeće, verovatno će biti potrebno pronaći joj novo mesto. Drobilica zahtevaju dosta prostora. Što je veća snaga, zapremina i bolja zvučna izolacija uređaja, to su veće njegove dimenzije.

Odabir pravog drobilice otpada

Pri izboru modela, potrebno je odrediti osnovne parametre:

  • Koliko otpada morate preraditi: Ovo zavisi od veličine porodice i od toga koliko često kuvate kod kuće.
  • Koliki je vaš budžet: Odredite koliko ste spremni da potrošite na drobilica. Viša cena ne znači uvek i veću efikasnost. Premijum modeli mogu nuditi bolju zvučnu izolaciju, duži garantni rok ili dodatne funkcije, kao što je automatski reverz pri blokiranju.

Razmotrimo ove faktore detaljnije.

Potreban kapacitet

Snaga drobilica otpada zavisi od toga koliko često ćete ga koristiti i koje proizvode će morati da prerađuje. U donjoj tabeli možete otprilike videti šta vam je potrebno. Snaga je navedena u KS (konjske snage).

Veličina porodice Koliko često kuvate Proizvodi Odgovarajuća snaga
4 i više osoba svaki dan rebarca, pileće kosti, sirovo meso, riblje kosti, povrće i voće 1 KS
2-4 osobe 2-3 puta nedeljno rebarca, pileće kosti, sirovo meso, riblje kosti, povrće i voće 3/4 KS
1-2 osobe jednom nedeljno mekani proizvodi, povrće i voće, kuvano meso, riblje kosti 1/2 KS
1-2 osobe retko mekani proizvodi, povrće i voće 1/3 KS

Primeri modela 1/2 KS

  • BoneCrusher 810 Slim Line
  • BoneCrusher 810
  • BoneCrusher 500
  • BoneCrusher 610

Primeri modela 3/4 KS

  • Teka TR 34.1 V TYPE

Primeri modela 1 1/4 KS

  • BoneCrusher 1000

Opcije mlinara za otpad

Neke opcije drobilica na koje treba obratiti pažnju.

Mrežni kabl: Neki mlinari za otpad dolaze bez mrežnog kabla, pa ćete ga morati kupiti posebno.

Funkcija automatskog otključavanja: Neki skuplji modeli mlinara imaju funkciju automatskog otključavanja koja detektuje začepljenja i automatski menja smer kretanja mlinara kako bi pomogla osloboditi hranu i sprečila začepljenja.

Nerđajući čelik: Mlinari za otpad sa komorama i komponentama od nerđajućeg čelika otporni su na koroziju i često imaju duži vek trajanja.

Brza instalacija ili funkcija EZ-mount: Ovaj sistem montiranja olakšava instalaciju jer predviđa sistem okretanja i zaključavanja za pričvršćivanje mlinara na sudoperu.

Čekići: Liveni čekići bolje melju teže proizvode poput kostiju. Lakši, štancovani čekići manje su pogodni za takve zadatke.

Sistem upravljanja: Pneumatsko dugme je standard za ove kućne aparate. Ali, ako ne želite praviti rupe u radnoj ploči ili sudoperi, ili imate malu decu, opcija sa daljinskim start dugmetom koje se može staviti na nepristupačno mesto takođe zaslužuje razmatranje.

Nekoliko faza mlevenja: Jednostavni modeli imaju samo jednu fazu mlevenja, dok premijum modeli imaju do tri odvojene faze kako bi potpuno samlele tvrde proizvode poput kostiju i klipova kukuruza.

Slim modeli: Gotovo svi proizvođači nude Slim modele koji pri istoj snazi imaju manje dimenzije i često su jeftiniji. Oni mogu biti odgovarajući ako prostor ispod sudopere ne dozvoljava instalaciju punih dimenzija mlinara. Ali imajte na umu da smanjenje dimenzija dolazi na račun zvučne izolacije i moguće smanjenja komore za mlevenje kao i zamene livenih čekića sa štancovanim.

Tih rad: Neki mlinari su opremljeni zvučno izolacionim elementima, kao što su izolacija oko mlinara, najlonski premaz delova za mlevenje, izolovani nosači, zvučno izolacioni pregradni elementi na sudoperi i fleksibilni nosači kako bi se smanjila prekomerna vibracija.

Iako se nivo buke može objektivno meriti, to je i dalje prilično subjektivan faktor. Uglavnom, nivo buke drobilica varira od 45 do 80 dB. Ali za nekoga dodatna buka može biti nevažna, dok neko ne podnosi čak ni kratkotrajni rad bučnih kućnih aparata. Procijenite koliko vam je ovaj faktor važan i vredi li dodatnih troškova.

Garancija: Uglavnom, mlinari za otpad traju oko 10 godina, što je duže od većine garantnih rokova. Ipak, duža garancija će vam pružiti veću sigurnost. Ako je moguće, dajte prednost proizvođačima koji su dobro zastupljeni na ruskom tržištu i imaju razgranatu mrežu servisnih centara.

Leave a Reply